قلعه ي حيوانات

تصور کن فرجه یامتحانات است.آنهم امتحان آناتومی.تا حالا لای کتاب را باز نکرده ای.اگر ۱۲ روز فرجه را فقط آناتومی بخوانی؛فایده ندارد.پس کلآ بیخیال آناتومی میشوی.کتاب قلعه ی حیوانات را برمیداری و لذتش را میبری.

نمیدانم تا حالا کتابهای جناب اورول را خوانده اید یا نه ولی شدیدآ پیشنهاد میکنم.یعنی اگر از اوضاع سیاسی مملکتتان درمانده شده اید وهرچندوقت یکبار از مسخرگی اوضاع قهقهه میزنید؛حتمآ یکی از کتابهای اورول را بخوانید.

کتاب قلعه ی حیوانات قصه ی یک انقلاب یا شورش است؛شورش حیوانات یک مزرعه علیه صاحبان انسانی مزرعه.حیواناتی که ادعا میکنند چیزی از انسانها کم ندارند:«انسان تنها مخلوقی است که مصرف میکند و تولیدی ندارد.ماییم که زمین را شخم میزنیم.کود ماست که زمین را حاصلخیز میکند.منتها هیچ کدام از ما مالک چیزی جز پوست خودمان نیستیم»بهانه شان شبیه بهانه ی انقلابیون است؛نه؟

شورش میکنند و صاحب مزرعه را بیرون می اندازند و خود زمام امور را بدست میگیرند.دیگر داستان میشود چگونگی تغییر ماهیت رهبران شورش(که خوکها بودند) بعد از چشیدن طعم قدرت.اینکه چگونه یک به یک اهداف؛شعارها؛آرمانها؛قانون شورش و حتی سرود شورش را هم مطابق با منافع خود تغییر میدهندو حتی وجود قانونها و شعارهای ابتدای شورش را منکرمیشوند! وتا وقتی که حیوانات عامی(همه بغیر از خوکها)از یادآوری گذشته عاجز باشند(آنهم به سبب تغییرات لحظه به لحظه ی تاریخ) اختیار حال و بنابراین آینده را هم نخواهند داشت.

شعار ۴پا خوب؛ ۲پا بد که موتور حرکتی شورش بوده است بعد از اینکه خوکها تصمیم میگیرند روی ۲ پا راه بروند؛میشود:۴پا خوب؛۲پا بهتر!!!

گو اینکه اورول وقایع کتاب را با الگوبرداری از انقلاب اکتبر روسیه نوشته است ولی شباهت عجیبی بین این وقایع با اوضاع سیاسی مملکت خودمان هست.شاید این خاصیت انقلابهای منحرف شده ویا شکست خورده باشد که شبیه هم باشند.

«حالا تعداد موجودات مزرعه خیلی زیاد شده بود.حیواناتی متولد شده بودند که شورش برای انها حکم سنتی را داشت که دهن به دهن به آنها رسیده بود» شبیه نسل سومی های خودمان است؛نه؟

«ناپلئون گفته بود این جور چیزها برخلاف روح حیوانیت است وسعادت واقعی در زیاد کارکردن و ساده زیستن است »رجوع شود به درس وصیت نامه امام بینش سوم دبیرستان.

این داستان که با رویای عدالت اجتماعی و نوید تحقق آن شروع میشود نهایتآ در پایان به نقطه ی اول خود میرسد:«حیوانات درمانده ای که حالا بیشتر از قبل کار میکنند و کمتر میخورند ولی راضیند چون حالا برای خودشان کار میکنند نه انسانها!!»

خنده د ارترین قسمت داستان انجاست که پس از شورش گربه به کمیته ی بازآموزی ملحق میشود و بلافاصله یادمیگیردکه از کلمات به نفع خود استفاده کند!آنجا که روزی  او را میبینند که بر بام نشسته و باچند گنجشک حرف میزند و به آنها میگوید که حالادیگر همه ی حیوانات با هم رفیق اند و هر گنجشکی که دلش بخواهد میتواند بیاید روی پنجولش بنشیند!!!

صحنه ی آخر داستان هم صحنه ی جالبی است.جایی است که خوکها با ادمها سر یک میز نشسته اند و آبجو مینوشند و ورق بازی میکنند و حیواناتی که بهت زده(از پشت پنجره) این صحنه را نگاه میکنند و نمیدانند کدام خوک است و کدام آدم!

تک تک جملات و وقایع کتاب مفهومی برای خود دارند پس بیشتر توضیح نمیدهم جز اینکه این کتاب را حتمآ بخوانید!

/ 17 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Mody

آناتومی رو چند شدی؟ نکنه توی امتحان دل و روده حیوانات رو تشریح کردی؟ شما بهتر بود میرفتید دامپزشکی میخوندید؛ بدبخت ما آدمها (خداییش اینا شوخیندها : 3-1 اون یک رو یادت میاد ماله چی بود) این رو خوب اومدی. البته هر پاراگراف این کتاب پر است از نکات آموزنده! خیلی باحاله.. البته الان اون کتاب توی مملکت ما تماماً اجرا شده و پروندش بسته شده. الان شما برید کتاب بعدی رو که دوستان معرفی کردند مطالعه کنید، به درد آینده میخوره. اون کتاب 1984 جرج خودمون هم همون 1384 خودمونه. امیدوارم این 1984 تا آخرش توی این مملکت اجرا نشد (البته کم کم داره به اواسط کتاب نزدیک میشه : 1386 خدا رحم کنه تا 1388 چطوری باید تحمل کنیم)

ميم- سنجاقک

هوممم! سلام!‌دکتر کوچولو! خوبی؟ خب اين کتاب خيلی خوبه و کلن کتاب هم خوبه اما من پيشنهاد ميکنم اطلس زوبوتا ت رو برداری و يه نگاهی هم به اون بندازی...بد نيست! چيزای جالبی توشه!

امیر

به این می گن یه دانشجوی خوب کتاب خوبیه می دونی کارتونش هم هست؟ اورول ظاهرا مامور I.S. استعمار پیر بوده باید هم از این چیزها خوب خبر داشته باشه. نه!؟

من کيستم؟

امير جان شما فقط کارتون می بينی؟ آفرين گلم! به مامان گفتی دست به کامپيوتر زدی؟

ژاندارک

من اين کتابو پارسال خوندم. کتاب جالبيه..... در موردش تو وبلاگم نوشتم. اينم لينکش:http://www.parastooyemohajer.blogfa.com/post-54.aspx

بهروز

بنظر من جالب ترین جمله اش همون آخرای کتابه همه حیوانات برابرند اما بعضی برابر ترند (اگه حافظه ام یاری کنه جمله همینه وگرنه مضمونش همینه)

پدر(نم‌نم)-دکترکوچولو

قلعه حيوانات يکی از بهترين کتابهايی بود که خونده‌ام...اولين بار در ۱۰ سالگی و آخرين بار دو سال پيش خوندمش...و هر بار چيزی بيشتر ازش ياد گرفتم...آره در مورد انقلاب روسيه هست...بهترين صحنه کتاب به نظر من همون صفحه آخر کتاب هست...

مريم

بدون نام جان منظورت www.online-literature.com بود ديگه؟

amirkhosro

man ham tazegi in ketab ro khoondam kheilii ghashag bood mahshar bood...amma khoda ro shokr avvale terme hanooz be shabe emtehan nazdiok nashodiim amma anatomy ro mishe jam o joor kard 4 ta 5 rooz!!!

سپیده

اين كتاب فوق العاده است.اون قسمتهايي كه خوكا براي دلخوشي حيوانات مدام تظاهرات راه ميندازن خيلي جالبه. به نظر من اين كتاب كامل ترين توصيف براي انقلاب ايران.