دو روی سکه

لئوناردو داوينچي هنگام كشيدن تابلوي شام آخر دچار مشكل بزرگي شد: مي‌بايست نيكي را به شكل عيسي و بدي را به شكل يهودا، از ياران مسيح كه هنگام شامتصميم گرفت به او خيانت كند، تصوير مي‌كرد. كار را نيمه تمام رها كرد تا مدل‌هایمناسبی پیدا کند

روزي در يك مراسم همسرايي، تصويرمسيح را در چهره يكي از جوانان همسرا يافت. جوان را به كارگاهش دعوت كرد و از چهره‌اش اتودها و طرح‌هاييبرداشت.

سه سال گذشت. تابلو شام آخر تقريبأ تمام شده بود؛ اما داوينچي هنوزبراي يهودا مدل مناسبي پيدا نكرده بود. كاردينال مسئول كليسا كم كم به او فشار مي‌آورد كه نقاشي ديواري را زودتر تمام كند.

نقاش پس از روزها جستجو، جوان شكسته و ژنده‌پوش و مستي را در جويآبي يافت. به زحمت از دستيارانش خواست او را تا كليسا بياورند.

گدا را كه درست نمي‌فهميد چه خبر است، به كليسا آوردند.دستيارانسرپا نگه‌اش داشتند و در همان وضع، داوينچي از خطوط بي‌تقوايي، گناه و خودپرستي كهبه خوبي بر آن چهره نقش بسته بودند، نسخه برداري كرد.

وقتي كارش تمام شد، گدا، كه ديگر مستي كمي از سرش پريده بود،چشم‌هايش را باز كرد و نقاشي پيش رويش را ديد.در نهایت شگفتي و اندوه آهی کشید و گفت:«من اين تابلو را قبلأ ديده‌ام!»

داوينچي با تعجب پرسيد: «كي؟»

جوان پاسخ داد:«سه سال قبل٬که در یک گروه همسرایی آواز میخواندم٬هنرمندی از من خواست تا مدل نقاشی چهره ی عیسی شوم»

/ 9 نظر / 2 بازدید

آينده می تونه همونی باشه که الآن فکرشو می کنی يا می تونه اون چيزی باشه که تو اصلا تصورش رو نمی کنی آينده به خود تو بستگی داره به دست های تو و نگاه تو به اون چه که در حال برای تو پيش مياد.

باد صبا

سلام واقعا دست شما درد نکنه. خيلی اطلاعات جالبی توی وبلاگتون می نويسيد. واقعا اين قدر مطالعه و ريزبينی قابل تحسينه. موفق باشيد. اين نوشته شما هم خيلی درس داشت. ممنون

Mody

آقا ! چه خبره اينقدر تند تند آپ ميكني. ورق برگشته. اينجوري كه تو ميري هيچكي بهت نمي رسه؟ سه نقطه حسادت

متوترکسات

در جواب به پست قبليت : من هم خشم خود را از کسانی که يواشکی به وبلاگ من سر ميزنن و کامنت نمی گذارند ابراز ميکنم. آخه همش فرشته‌ها بايد بهم بگن کی اومده کی نيومده؟ در ضمن لينکتان کردم.

شاهد

به گمانم اين خلق تنگ نظر چشش زدن

mohsen

badbakhti hamishe bad az khoshbakhtie

تنهاعموی صبا

دستتون درد نکنه جالب بود. يعنی واقعا ادما اينقدر تغيير می کنند؟ از تمثال مسيح تا يک يهودی گناهکار؟