!sorry papa

 

چند ماهی است که در نزدیکی خانه مان یک فست فود شیک و باکلاس باز شده است.هر دفعه هم که از جلویش رد شده ایم۱۲ـ۱۰ نفر جلویش صف گرفته اند٬اما هر بار که خواسته ایم مزه ی غذاهایش را تست کنیم بامخالفت پدر مواجه شده ایم.چرا؟چون اسم این فست فود باکلاس در زبان بختیاری معنی مسخره ای دارد.به همین سادگی!

                                                       *****************

چند روز پیش مطلبی خوندم در باب مارکتینگ که یه جورایی با این قضیه مرتبط بود.تا قبل از خوندن این مطلب پدرم رو بخاطر این کوته بینی مسخره میکردم اما خوب بعد از خوندن این مطلب کمی بهش حق دادم!

اگرچه موضوع اون متن بیشتر در مورد بازاریابی در کشورهای خارجی بود اما درمقیاس کوچکتر در  مورد کشورهایی مثل ایران با اینهمه پراکندگی فرهنگی و زبانی هم قابل طرح است.

اونجا گفته شده بود که عرضه ی موفق محصولات در یک کشور خارجی مستلزم صرف هزینه های بالا برای تحقیق در مورد فرهنگ٬شرایط اقلیمی و اقتصادی کشورهدف است.در ادامه هم در اهمیت انتخاب نام یا شعار مناسب برای معرفی کالا مطالبی عنوان شده بود.قسمت جالب اون متن مثال شرکت های بزرگی بود که با بی توجهی به این عامل خسارت های زیادی دیده بودند:

خمير دندان كلگيت محصولي به نام Cue را به بازار فرانسه عرضه كرد . اين واژه نام يكي از مجلات بدنام پورنوگرافي بود.

هنگامي كه خطوط هواپيمايي آمريكا مي خواست صندلي هاي چرمي جديد بخش فرست كلاس هواپيما هاي خودش را در مكزيك تبيلغ كند جمله « روي چرم پروازي كنيد»  "Fly In Leather" را كلمه به كلمه ترجمه كرد(vuela en cuero.)  معناي اين جمله به اسپانيايي مي شود «برهنه پرواز كنيد» 

يك شركت توليد كننده تي شرت در ميامي به مناسبت بازديد پاپ براي استقبال از وي  بر روي  تي شرت هايش شعاري به زبان اسپانيايي درج كرد تا به اين وسيله براي محصولاتش تبليغ كرده باشد. اين شركت به جاي نوشتن « من پاپ را ديدم»    (el Papa) نوشت (la papa). كه معني آن مي شود «من سيب زميني را ديدم»

انجمن  توليد كنندگان محصولات لبني يك شعار تبليغاتي بسيار موفق داشت :« شير گرفته ايد؟» وقتي اين انجمن مي خواست محصولاتش را در مكزيك هم تبليغ كند همين شعار را به زبان اسپانيايي ترجمه كرد. بعد از مدتي متوجه شدند كه معني ترجمه اين جمله به زبان اسپانيايي شده است « آيا شما شيرده هستيد؟»

يكي از بزرگترين شكست هاي تبليغاتي را شركت جنرال موتورز در امريكاي مركزي و امريكاي جنوبي براي خودرو مارك Nova متحمل شد. واژه "No va"  در زبان اسپانيايي به معني « آن راه نمي رود » است.


نام كوكا كولا در چين ابتدا "Kekoukela" خوانده شد كه معني آن در زبان چيني بسته به گويش محلي  مي شود « بچه قورباغه مومي را گاز بگير» يا « اسب ماده با موم انباشته شده» . شركت كوكا كولا  40.000 حرف را جستجو كرد تا موفق به يافتن  آوايي  مشابه "kokoukole" بشود كه معني  «شادكامي در دهان » مي دهد.

 

/ 13 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باد صبا

سلام درسته حق با شماست. جالب بود.

کيوان

مرده ی اين پستای علميتم!

حسام

حالا چرا هر بار با پاپا!؟ بارباپاپا! :دی

سلام گلاره جون واقعا پست جالب ی بود اما اون گوسفند سياه بهتر بود البته هنوز يه ذره دارم سعی می کنم بفهم اما واقعا بهت پيشنهاد می کنم يه روز بدون اجازه بابات بری و اون فست فوت و غذا شو بخوری و حداقل اينکه بدونی که غذاشم به اندازه اسمش مسخره هست يا نه حداقل در اين زمينه با دانايی و علم بشی

ماکان

نمی دونستم! البته طبيعيه چون هنوز چيزی درباره مارکتينگ نخوندم!!!!

hozoore manavi

khob nakhor.bayad be bakhtiari ha va aghayedeshoon ehteram bezari.bale pas chi fekr kardi.har joori ke dadi fekr karde dorost fekr karde

مازيار

اسم فست فود چنه؟ به جا sorry papa بنویس بوخسید بوا!