گوسفند سياه

شهری بود که همه ی اهالی آن دزد بودند.

شب ها پس از صرف شام٬هرکس دسته کلید بزرگ و فانوسش را برمیداشت و از خانه بیرون میزد.حوالی سحر با دست پر به خانه برمیگشت؛ به خانه ای که آن را هم دزد زده بود!

پس هرکس از دیگری می دزدید و او هم متقابلآ از دیگری.بدین ترتیب در این شهر نه کسی خیلی ثروتمند بود نه خیلی فقیر.

روزی مرد درستکاری به آن شهرآمد و تصمیم گرفت آنجا اقامت کند.شبها شامش را که میخورد٬سیگاری دود میکرد و رمان میخواند.

دزدها می آمدند و چراغ خانه را روشن می دیدند و برمیگشتند.تا اینکه اهالی به او توضیح دادند که با این کار مزاحم کسب و کار آنها میشود و هربارکه در خانه میماند٬معنی اش اینست که خانواده ای سربی شام زمین میگذارند .

از آن پس همانطورکه از او خواسته بودند٬بعد از غروب از خانه بیرون میرفت و حوالی صبح برمیگشت ولی دزدی نمیکرد.می رفت روی پل می ایستاد و مدتها به جریان آب رودخانه نگاه میکرد.

بعد از یک هفته٬مرد درستکار٬دار و ندار خود را از دست داد.

بعد از مدتی بتدریج آنهایی که شب های بیشتری خانه شان را دزد نمی زد( سهم آقای درستکار)اوضاعشان بهتر از بقیه شد و مال و منالی بهم زدند و برعکس٬ کسانی که دفعات بیشتری به خانه ی مرد درستکار دستبرد می زدند٬فقیرتر میشدند.

بتدریج عده ای که وضعشان خوب شده بود به تفریح روی پل روی آوردند ولی خیلی زود فهمیدند که درصورت ادامه ی این تفریح پولهاشان ته میکشد.پس به این فکر افتادند که «چطور است به عده ای ازاین فقیرها پولی بدهیم که شب ها به جای ما هم بروند دزدی»

قراردادها بسته شد.اگرچه آنها هنوز هم دزد بودند و درهمین قرارمدارها هم سعی میکردند سر همدیگر را کلاه بگذارند اما نهایتآ همانطور که رسم این گونه قراردادهاست٬پولدارها پولدارتر و فقرا فقیرتر می شدند.

عده ی دیگر به فکرشان رسید تا فقیرترین فقرا را برای حفاظت از اموالشان استخدام کنند.اداره پلیس برپا شدو زندان ها ساخته شد.

بدین ترتیب فقط چندسال بعد از ورود مرد درستکار٬دیگر حرفی از دزدی نمی شد بلکه بحث دارا و ندار بودن جای آنراگرفته بود اگرچه همه دزد بودند!

تنهامرد درستکار٬همان مرد اولی بود که ما نفهمیدیم برای چه به آن شهر آمد وکمی بعد هم از گرسنگی مرد.

 

                                        «با دخل و تصرف در یکی از داستان های ایتالو کالوینو»

 

پ.ن:شبیه قصه ی ما و پیامبران خداست؛اگر نمی آمدند برای چیزی که نمی دانستیم مجازات نمی شدیم اما حالا آمده اند و.....

/ 8 نظر / 2 بازدید
آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

آرش

سلام دوست من وبلاگ باهالی داری در ضمن برای بالا برد آمار وبلاگت کد لينک باکس مارو در صفحه ويرايش قاب وبلاگت در آخر کدها قرار بده بعد لينک خودتو برامون ارسال کن تا در باکس قرار بديم http://arashasadi2.nikblog.com منتظرتم

باد صبا

حرفای ۳۰ يا ۳۰ می زنيد خانم دکتر! جالب بود

Mody

علی رغم اینکه گوسفند نداشت اما خوشمان آمد. حال کردیم. اون حرفی هم که بابای صبا زده، کپی رایتش ماله منه.

جِی پی

الانم قرار نیست کسی به خاطر عمل نکردن به دونسته هایی که به دردت نخوردن مجازاتت کنه

گلاره

دوستان! اسم اين قصه در کتاب«گوسفند سياه» قيد شده.من بی تقصيرم!اگر دليل قانع کننده ای واسش پيدا کردم٬ حتمآ در وبلاگم وارد می کنم. جناب صبا حرف سياسي نبود.منتها از اونجا که باورهای دينی ما در تمام ارکان زندگيمان رسوخ کرده٬ بخصوص ساستمان٬از هر چی حرف بزنيم سياسی ميشه به جی پی : اگه بگم هیچی اش به دردم نخورد٬چی؟درضمن مگه تو ته خط روديدی؟