هرچقدر من حال و حوصله ی جواب دادن به سوال های بچه ها را ندارم آنها دوست دارند سوال هایشان را از من بپرسند! مصیبت آنجاست که پاسخ هر سوال٬سوال دیگری در ذهنشان میاورد!

مثلآ چند روز پیش خواهر دوستم ازم پرسید:گوگل یعنی چی؟

برایش توضیح دادم که یک سایت اینترنتی است که در پیدا کردن اطلاعات کمک میکند.نگاه عاقل اندر سفیهانه ای به من انداخت و گفت:«منظورت موتور جستجوگره دیگه٬نه؟اینا رو که خودم میدونم.منظورم اینه که معنیش چیه؟» اول فکر کردم که بپیچونمش.بعد دیدم نه این بچه فراتر از اونه که من بتونم بپیچونمش و این شد که در یک کلمه گفتم:نمیدونم!

اما قرار شد جواب سوالشو پیداکنم. این بود که اومدم سراغ خود گوگل.پاسخ ساده و جالب بود:

نام گوگل توسط میلتون سیروتا٬برادرزاده ی ادوارد کانسر٬ریاضیدان آمریکایی؛با تغییرکوچکی در واژه ی گوگل (googol) ابداع شده.اگر کمی اهل ادبیات باشید شاید فکر کنید منظور نام نیکلای گوگول نویسنده ی بزرگ روسی باشد.اشتباه نکنید.گوگول یک واحد شمارش بسیار بزرگ است و به عدد یک و ۱۰۰تاصفرمقابلش اشاره میکند.گفته میشود از هیچ پدیده ای در دنیا به اندازه ی یک گوگول وجود ندارد.نه ستاره ها٬نه ذرات گردو غبارو نه حتی اتم ها!

من فکر میکنم با این توضیحات این نام بطور غیر مستقیم به کارایی بالای گوگل در سازماندهی و یافتن اطلاعات مورد نظر کاربر اشاره میکند.اطلاعاتی که امروزه بصورت لحظه ای بر حجمشان افزوده میشود و احتمالآ درآینده واحد شمارششان گوگول باشد!

پ.ن۱:من مسافرت بودم.بوشهر.گرم بود.برخلاف تصور من شهر قشنگی بود!شاید بعدآ از اتفاقات جالبی که در این سفر پیش آمد بنویسم.الآن که حسش نیست.

پ.ن۲:باتوجه به کامنتهای شما دوستان عزیز راجع به پست قبلی:من فمنیست نیستم.متاسفم اگرموجب رنجش خاطر آقایون محترم شدم ولی این خاصیت واقعیته که:   تلللللللخه!  بپذیریم!